فن گلخانه
از کاربردی ترین مواردی که در هر گلخانه به کار می رود فن گلخانه است. در اصل این فن که یکی از وسایل مورد نیاز هر گلخانه است باعث می شود هوا درون هر گلخانه به حرکت درآید، اینکه یک گلخانه از اکسیژن کافی برخوردار شود و یا اینکه میزان رطوبت موجود در یک گلخانه توسط فن گلخانه انجام می گیرد و حتی می توان ان ها را قلب گلخانه ها نامید. این فن ها باعث می شوند گیاهان دارای رشد بسیار عالی باشند.

به همین دلایل ساده فن خروجی برای گلخانه نقش مهمی در تهویه مناسب ساختمان دارد. به همین دلیل است که شما ابتدا باید اصول تهویه را در یک گلخانه رعایت کنید تا رشد گیاهان شما به درستی انجام شود.

عملکرد های اصلی فن گلخانه:

چهار عملکرد اصلی برای فن تهویه گلخانه وجود دارد (توضیحات و جزئیات بیشتری در مورد هر یک از موارد زیر ارائه می شود):

تنظیم دما
جریان مداوم هوای تازه
کنترل و پیشگیری از آفات
گرده افشانی
طرفداران فن گلخانه می دانند که این موارد باید در گلخانه ها اجرا شود تا روند روبه رشد گیاهان خود را مشاهده کنند ، و این امر برای گلخانه ها ضروری است. بدون استفاده از فن گلخانه قطعا رشد گیاهان با مشکل روبرو می شوند، گیاهان شما رشد نمی کنند. آنها از بین خواهند رفت.

چگونه ار فن گلخانه استفاده کنید:

با بهبود تنظیم درجه حرارت ، چیزها را خنک نگه دارید
دمای مطلوب گلخانه متفاوت است ، اگرچه دامنه باید در 50-68 درجه فارنهایت باقی بماند. بیش از این دما گلخانه شما می تواند به یک کوره بزرگ تبدیل شود.
گرمای بیش از حد رشد گیاهان شما را متوقف می کند. همچنین منجر به پژمردگی و در نهایت مرگ گیاهان شما خواهد شد.
به همین دلایل شما در گلخانه خود به تهویه مناسب نیاز دارید. به خصوص در فصل تابستان که در ماه مرداد به طور متوسط ​​تا 76 درجه فارنهایت دما می رسد.
بسیاری از گیاهان مانند گوجه فرنگی از حساسیت حرارتی بالایی برخوردار هستند. این بدان معنی است که وقتی دما بیش از حد مجاز افزایش یابد ، رشد آنها متوقف می شود ، پژمرده می شود و می میرد. زیرا بهترین دما برای گیاهان برای دستیابی به فتوسنتز مطلوب فقط بین 70 تا 72 درجه فارنهایت است.
تأمین مداوم هوای تازه با جت فن گلخانه:

آیا می دانید گلخانه ای به ابعاد 30 ′ 100 ′ 1 تا 1.5 تن هوا بزرگ در خود جای داده است؟ حتی اگر امکانات کمتری داشته باشید ، هوای زیادی در آن وجود دارد. مسئله این است که ، شما باید اطمینان حاصل کنید که این هوا به طور ثابت حرکت می کند ، زیرا گیاهان شما به یکنواخت دما نیاز دارند. این واقعیت نیز وجود دارد که تأمین مداوم هوای تازه به معنای رساندن دی اکسید کربن کافی به سبزیجات است.

بدون جریان خوب هوا ، برخی گیاهان شما هیچ منبع CO2 برای تولید شکر نخواهد داشت. بدون شکر ، که آنها به عنوان غذا استفاده می کنند ، باعث می شود که اینگونه گیاهان از بین بروند.

باز هم ، تهویه مناسب باعث می شود هوای تازه وارد گلخانه شما شود. اما برای ادامه حرکت هوا ، بهتر است از جت فن گلخانه استفاده کنید که هوا را فشار داده و به داخل ساختمان وارد می کند. با اندازه مناسب فن گلخانه (که باید بر اساس اندازه گلخانه خود تنظیم کنید) ، می توانید اطمینان حاصل کنید که هوا در سراسر فضا جریان دارد تا به همه گیاهان برسد.

برای اطمینان از کارایی جن فن گلخانه ، ظرفیت فن باید دو برابر سطح کف گلخانه شما باشد. بنابراین ، برای گلخانه ای 30 ′ 100 ′ فقط باید آن را در دو ضرب کنید. یعنی شما باید یک فن با ظرفیت 6000 فوت مکعب در دقیقه تهیه کنید.

جلوگیری از آفات (و بیماریها) با سیستم تهویه گلخانه:

تقویت تهویه در گلخانه با استفاده از فن های خروجی و ورودی به محافظت از سبزیجات در برابر بیماری ها و آفات گیاه کمک می کند. این بدان دلیل است که فن گلخانه جدا از حفظ درجه حرارت مطلوب ، به مدیریت رطوبت مناسب نیز کمک می کنند. کنترل رطوبت کلید مدیریت بیماری های گیاه است. در واقع ، رطوبت بیش از حد علت شماره یک بیماری در گیاهان است. به همین دلیل شما باید سایبان گیاه را خشک نگه دارید. اجازه دهید برگ های گیاهان شما خیلی سرد شوند و از قبل چگالش ایجاد شود. پس از این اتفاق ، ارگانیسم های پناهنده بیماری می توانند به گیاهان شما حمله کنند. به قارچ ها ، مگس سفید ، بلایت ، شانکر و پوسیدگی فکر کنید. برای بهبود بیشتر تهویه و کارایی فن گلخانه ، سرمایه گذاری در دستگاه اندازه گیری رطوبت را در نظر بگیرید. از آنجا می توانید رطوبت را بر اساس دما بهتر مدیریت کنید.

گرده افشانی و تولید مثل موثرتر

در فضای باز ، باد امکان گرده افشانی گیاهان طبیعی را فراهم می کند. اما از آنجا که گلخانه ها این باد را ندارند ، شما باید به دنبال جایگزین های ایده آل آن باشید. سیستم تهویه گلخانه برای همین است. خاصیت هوای حرکتی به آرامی گیاهان را متزلزل می کند و به آنها اجازه می دهد مانند محیط بیرونی گرده افشانی کنند. این امر به ویژه برای گیاهان خود گرده افشان مانند گوجه فرنگی بسیار مهم است. به همین ترتیب ، اگر در عدم باردهی گیاهان خود با مشکل روبرو هستید ، این را به عنوان نشانه ای برای افزایش سرعت جریان هوا در نظر بگیرید. علاوه بر این ، حرکات ملایم ناشی از جریان هوا نیز باعث تقویت ساقه و ریشه گیاهان می شود.

آماده برداشت بیشتر از آنچه می خواهید باشید؟

اکنون که پاسخ این سوال را می دانید “آیا یک گلخانه موفق یک فن گلخانه را نیاز دارد؟” وقت آن است که برای تأسیسات گلخانه ای خود یک فن گلخانه تهیه کنید، البته این نیازی ضروری برای هر گلخانه ای است که می خواهد رشد گیاهان خود را بهتر کند.

آدرس ارتباطی ما

همراه : 09127651161

واتس اپ :  09371736296

ایمیل : info@sepidalvand.com