گلخانه هیدورپونیک
گلخانه هیدورپونیک دارای فن آوری و سیستم های لازم برای تحقق اصول هیدروپونیک است که می تواند به صورت زیر تعریف شود:

 سیستم ابیاری که ریشه گیاهان آبیاری شده و مواد شیمیایی لازم برای رشد گیاهان استفاده می شود و در لایه زیرین خاک قرار می گیرد. در این نوع گلخانه تمامی مواد معدنی نیز برای رشد گیاه آمده می شود. هیدروپونیک  نوعی باغبانی و زیرمجموعه کشت آبی است که روشی برای پرورش گیاهان ، معمولاً محصولات زراعی ، بدون خاک ، با استفاده از محلول های غذایی معدنی در یک حلال آبی است. گیاهان خشک ممکن است فقط در حالی که ریشه آنها در معرض مایع مغذی باشد رشد کنند ، علاوه بر این ، ریشه ها ممکن است توسط یک محیط بی اثر مانند پرلیت ، شن یا سایر بسترها از نظر جسمی حمایت شوند. با وجود محیط بی اثر ، ریشه ها می توانند باعث تغییر pH و ترشحات ریشه می توانند بر زیست شناسی ریزوسفر تأثیر بگذارند. مواد مغذی مورد استفاده در گلخانه هیدورپونیک می تواند از منابع مختلفی حاصل شود ، از جمله فضولات ماهی ، کود اردک ، کودهای شیمیایی خریداری شده یا محلول های مغذی مصنوعی (اما نه محدود به آنها).

 

 

 

چه گیاهانی در گلخانه هیدورپونیک کاشت می شود:

گیاهانی که معمولاً به صورت هیدروپونیک و در محیط بی اثر رشد می کنند ، شامل گوجه فرنگی ، فلفل ، خیار ، توت فرنگی ، کاهو ، ماری جوانا و گیاهان مدلی مانند Arabidopsis thaliana هستند.

انواع:

بنابراین می توانیم سیستم های مختلف کشاورزی را که هیدروپونیک هستند را تشخیص دهیم:

انواع گلخانه هیدورپونیک:

این سیستم ها دارای بسترهایی هستند که به شکل مستقیم و غیر مستقیم آب را به محصولات می رساند. در این بخش انواع گلخانه هیدورپونیک را نام برده و در پایان انواع شرح داده می شود، در صورت سوالات بیشتر درباره این نوع گلخانه می توانید با کارشناسان مربوطه ارتباط برقرار کنید تا بیشترین توضیحات را برای شما ارائه دهند.

هیدروپونیک جریان عمیق: NGS.
سیستم ها بر اساس عمق آب: NFT.
مزایای گلخانه هیدورپونیک:

هیدروپونیک مزایای بسیاری را به همراه دارد ، یکی از آنها کاهش مصرف آب برای کشاورزی است. برای رشد 1 کیلوگرم گوجه فرنگی با استفاده از روش های کشاورزی فشرده به 400 لیتر آب (88 گالن ؛ 110 گالن آب) آب نیاز دارد ؛ و فقط 20 لیتر (4/4 imp گالن ؛ 5/3 گالن) با استفاده از ایروپونیک آب دریافت می شود. از آنجا که برای تولید محصول آب بسیار کمتری لازم است ، می توان در آینده برای تأمین کنندگان محیط های سخت با آب قابل دسترسی کم ، گیاهان خود را پرورش داد. برخی دیگر از مزایای گلخانه هیدورپونیک در بخش زیر ارائه می شود.

شرایط مطلوب را برای به حداکثر رساندن عملکرد فتوسنتز فراهم می کند.
مصرف انرژی حاصل از فتوسنتز را برای افزایش عملکرد محصولات به حداکثر می رساند.
استفاده بهتر از آب
فضا با کارآیی بیشتر
چرخه های محصول را کوتاه می کند. رشد گیاه سریعتر می شود.
حل مشکلات ناشی از فرسایش خاک: تسهیل استفاده از نیروی کار.
مشکلات حاصل از تخریب خاک را برطرف می کند.
احداث گلخانه هیدورپونیک:

در احداث گلخانه هیدورپونیک ، گیاهان در ظروف محلول غذایی مانند شیشه ها،  شیشه میسون (به طور معمول در خانه) ، گلدان ها ، سطل ها ، وان ها یا مخازن پرورش می یابند. محلول معمولاً به آرامی هوادهی می شود اما ممکن است هوادهی نشود. در صورت هوادهی نشدن ، سطح محلول به اندازه کافی پایین نگه داشته می شود که ریشه گیاه به اندازه کافی بالای محلول باشد تا اکسیژن کافی دریافت کند. برای بالای هر مخزن یک سوراخ در بالای مخزن بریده می شود. مقوا ، فویل ، کاغذ ، چوب یا فلز ممکن است در بالای  مخزن قرار داده شود.

 یک مخزن منفرد را می توان به یک گیاه یا گیاهان مختلف اختصاص داد. با افزایش اندازه گیاه می توان اندازه مخزن را افزایش داد. یک سیستم خانگی می تواند از ظروف غذا یا شیشه های کنسرو با هوادهی تهیه شده توسط پمپ آکواریومی ، شیرآلات آکواریومی ساخته شود. ظروف شفاف را با فویل آلومینیوم ، کاغذ ، پلاستیک سیاه یا مواد دیگر پوشانده اند تا نور را از بین ببرد ، بنابراین این مورد به از بین بردن تشکیل جلبک کمک می کند.

محلول مغذی بر اساس یک برنامه زمانی تغییر می کند ، مانند یک بار در هفته ، یا هنگامی که غلظت به زیر یک مقدار مشخص می رسد که با یک اندازه گیری تعیین می شود. هرگاه محلول زیر سطح مشخصی تخلیه شود ، آب یا محلول غذایی تازه اضافه می شود. از یک بطری یا یک شیر شناور می توان برای حفظ خودکار سطح محلول استفاده کرد. در هنگام کشت گیاهان در یک ورق پلاستیکی با محلول شناور قرار می گیرند که روی سطح مواد مغذی شناور است. به این ترتیب سطح محلول هرگز به زیر ریشه نمی رسد.

روش NFT:

روش مواد مغذی (NFT) که برای رشد انواع سبزیجات سالاد استفاده می شود، در نوع NFT ، محلول غذایی به طور مداوم از ریشه عبور می کند. اتوماسیون نوع NFT  ساکن و بسیار آسان تر است زیرا نمونه برداری و تنظیم دما ، pH و غلظت مواد مغذی را می توان در یک مخزن ذخیره بزرگ انجام داد. یک تنوع محبوب در روش NFT این است که به موجب آن جریان بسیار کم آب حاوی تمام مواد مغذی محلول مورد نیاز برای رشد گیاه است، یک حصیر ضخیم ضد آب را در پایین هر کانال قرار داده که سطح بالایی از رطوبت را تامین می کند اما اکسیژن زیادی به گیاه می رساند.

هیدروپونیک جریان عمیق: NGS

روش هیدروپونیک تولید گیاه با استفاده از تعلیق ریشه گیاه در محلول آب اکسیژنه غنی از مواد مغذی است. در روشهای سنتی استفاده از سطلهای پلاستیکی و ظروف بزرگ با گیاه موجود در گلدان توری معلق از مرکز و ریشه های معلق در محلول غذایی ترجیح داده می شود. محلول اکسیژن اشباع شده توسط پمپ هوا دریافت می شود. با استفاده از این روش ، گیاهان به دلیل اکسیژن زیادی که ریشه ها دریافت می کنند ، بسیار سریعتر رشد می کنند. روش شبیه کشت آب های عمیق است ، اما از یک مخزن آب غیر گردشی استفاده می شود.

آدرس ارتباطی ما

همراه : 09127651161

واتس اپ :  09371736296

ایمیل : info@sepidalvand.com